telefon
+48 532 626 333
strzałka w lewo

powrót do listy aktualności

Dlaczego biznes w Chorwacji?

Chorwacja to wyjątkowy kraj, który większość Polaków kojarzy z błogim wypoczynkiem i wakacjami. Z pewnością wielu odwiedzających w przypływie chwili myśli o tym, aby zamieszkać w niej na stałe. Warto jednak wiedzieć, że poza sezonem turystycznym jest tu o wiele spokojniej. Chorwackie życie płynie od sezonu do sezonu. To tłumaczy duże różnice cenowe pomiędzy różnymi miastami.

 

Wielu Chorwatów pracuje w sektorze publicznym, który jednak kojarzy się z układami, jako najskuteczniejszym sposobem zdobycia pracy. To powoduje, że rozwija się sektor publiczny, choć jest nieco bardziej wymagający. Wielu Polaków zdecydowało się jednak na założenie własnego biznesu w Chorwacji. Istnieje kilka powodów, dla których założenie firmy w Chorwacji to dobra decyzja.

 

 

Niski koszt założenia firmy

 

Założenie własnej firmy w Chorwacji jest stosunkowo tanie. Od pewnego czasu można otworzyć biznes z kapitałem zakładowym w wysokości 10 kun. Tyle kosztuje jedna kulka lodów w Zagrzebiu!

 

Można spróbować założyć firmę online, jednak na chorwackim rynku jest to nieco trudniejsze. Co nie oznacza, że niemożliwe! W innym wypadku warto zaangażować na miejscu prawnika, który wszystkim się zajmie od A do Z – przygotuje papiery, zgłosi firmę do KRSu, umówi notariusza i zaprowadzi Cię do skarbówki. Taka usługa jest nieporównywalnie tańsza i bardziej opłacalna niż próba załatwienia wszystkiego samemu.

 

 

Niewielka konkurencja

 

Decydując się na otwarcie firmy w Chorwacji, możesz liczyć na stosunkowo małą konkurencję. Konkurencja w postaci osób prywatnych, które prowadzą w Chorwacji biznes, jest naprawdę mała. Jakość produktów i usług jest wysoce ceniona, dlatego możesz mieć pewność, że z własną firmą zawsze będziesz mieć dużo pracy. Fachowców w Chorwacji brakuje od kilku lat, dlatego jest to dobra okazja, aby to wykorzystać i odnieść na tym rynku sukces. Drugą zaletą jest fakt, że przedsiębiorcy w Chorwacji często wzajemnie się wspierają i polecają, więc możesz liczyć na wsparcie. Podsumowując ten podpunkt – pracując skutecznie, z pewnością podbijesz rynek i zdobędziesz klientów.

Obecność cyfrowych nomadów

 

Dobrym rozwiązaniem jest również praca z Chorwacji, ale zdalnie, z innego kraju. To opis osoby, którą nazywa się obecnie „cyfrowym nomadem”, czyli kimś, kto pracuje dla danej firmy, ale z innego kraju. Chorwacja jest rajem dla takiej osoby. Pracując dla firmy w Polsce i z Polską pensją, jesteś w stanie zapewnić sobie bardzo wygodne życie w Chorwacji. To sprzyja zainwestowaniu w nieruchomość w Chorwacji z widokiem na Adriatyk. Dzięki temu możesz cieszyć się lokalnym życiem, spełniając swoje marzenie o emigracji do Chorwacji, ale jednocześnie pracować zdalnie. To coraz częściej spotykane zjawisko i idealne rozwiązanie dla wielbicieli republiki chorwackiej.

 

 

Ile czasu zajmuje zakładanie biznesu w Chorwacji?

 

Na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bowiem wszystko zależy od indywidualnego charakteru firmy. Czy chcesz otworzyć własną firmę na terenie Chorwacji, czy może eksportować towary z Polski? Załatwienie podstawowych formalności zajmie Ci kilka dni, ale nie warto się spieszyć. Podejmując decyzję o wkroczeniu na chorwacki rynek, warto najpierw go dokładnie przeanalizować i dostosować swoje produkty i usługi do potrzeb mieszkańców. Dzięki temu start biznesu będzie szybszy i łatwiejszy oraz z pewnością przyniesie zysk.

Dlaczego biznes w Chorwacji?

Podsumowanie

 

Podsumowując, założenie firmy w Chorwacji to dobra decyzja. Ten kraj znajduje się w doskonałej lokalizacji, połączonej z resztą świata wszelkimi drogami: morskimi, powietrznymi i lądowymi. Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej, co ułatwia wiele formalności. Dużym plusem są również chorwackie koszty materiałów i robocizny – o wiele niższe niż w przypadku zachodnich krajów europejskich. Mimo tego republika chorwacka jest bardzo dobrze rozwinięta, a pracownicy są osobami wielojęzycznymi i bez problemu porozumieją się w języku angielskim czy niemieckim. Koszty prowadzenia firmy na Bałkanach są o wiele niższe niż w innych krajach Unii Europejskiej.

 

Chorwacja to kraj prężnie rozwijający się – doskonale łączy nowoczesne technologie i klasyczne piękno. To kusi przedsiębiorców i inwestorów, którzy zajmują się zarówno turystyką, jak i przemysłem.

Najnowsze oferty

Blog