telefon
+48 532 626 333
strzałka w lewo

powrót do listy aktualności

Dlaczego warto zobaczyć wyspę Hvar?

Jedną z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych chorwackich wysp jest Hvar. Nazywany również „lawendową wyspą” ze względu na liczne pola lawendy. Długa, wąska i górzysta wyspa liczy około 11,5 tysiąca mieszkańców. Jej południowy brzeg jest stromy i skalisty, znów północny jest przepełniony półwyspami i zatoczkami.

 

Wyspa jest idealnym miejscem dla osób ceniących sobie naturę i piękną architekturę, ponieważ każde miasteczko ma w sobie urok. Można się o tym przekonać spacerując licznymi wąskimi uliczkami lub piękną piaszczystą plażą. Wyspa jest prawdziwą oazą spokoju, mimo iż w sezonie może być tłoczno w pobliżu głównych atrakcji wyspy, to nie zniechęca to do zamieszkania w tak malowniczym i słonecznym miejscu jakim jest Hvar.

 

Zabytki Hvar

 

Tvrđava Fortica Španjola

 

Każdy kto chce poznać chociaż trochę kulturę i historię Chorwatów, powinien odwiedzić miasto od którego wzięła się nazwa całej wyspy. Hvar – bo o nim oczywiście jest mowa, ma zdecydowanie dużo do zaoferowania.  Najbardziej znanym i charakterystycznym zabytkiem jest wznosząca się nad miastem Twierdza Fortica Španjola. Swoją nazwę zawdzięcza hiszpańskim inżynierom, którzy pracowali przy jej budowie. Najstarsze zapiski na jej temat pochodzą z drugiej połowy XIII wieku, lecz w pełni została ukończona dopiero w 1551 roku. Podobnie jak inne twierdze w basenie morza adriatyckiego pełniła funkcję obronną i militarną. Najbardziej przysłużyła się  w 1572, chroniąc w swoim wnętrzu mieszkańców miasta przed Turkami. Liczy 90 metrów wysokości, a w jej skład wchodzi więzienie, cztery wieże, kaplica oraz podziemne korytarze.  Jednak największą atrakcją jest jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny widok na Wyspy Paklińskie, Vis i Korčulę, otaczające je Adriatyk, port oraz miasto.

 

 

Plac świętego Szczepana

 

Sercem miasta zdecydowanie jest Trg svetog Stjepana, czyli dziedziniec sąsiadujący z portem. Znajdziemy tu wszystko na co tylko przyjdzie nam ochota. Kawiarnie zapraszające aromatem świeżej kawy. Restauracje kuszące daniami z owocami morza. Małe sklepiki z pamiątkami. Jednak najbardziej rzucają się w oczy dwie stare budowle. Pierwsza z nich to wnosząca się w centralnym miejscu katedra św. Szczepana. Została wniesiona w XVII wieku. Zachwyca swoim barokowym stylem czego przykładem jest wysoka dzwonnica. Drugi z nich znajduje się bliżej morza i jest to pochodzący z XIII wieku arsenał. W 1612 roku otworzono na piętrze pierwszy teatr publiczny w Europie, do którego wstęp miał każdy niezależnie od pochodzenia, koloru skóry czy majętności. Miało to ogromne znaczenie dla miejscowej ludności, która dwa lata wcześniej podpisała porozumienie z arystokracją po trwającym ponad 100 lat konflikcie. Na pamiątkę umieszczono napis „ANNO PACIS SECUNDO MDCXII”, czyli „Drugi rok pokoju 1612”. Teatr działa do dziś, a oprócz tego w budynku znajduje się również galeria sztuki współczesnej, na której wystawach można zobaczyć obrazy, rzeźby czy modele statków.

Klasztor Franciszkanów – Franjevački Samostan

 

W gusta miłośników sztuki i architektury wpasuje się piękny Klasztor Franciszkanów, który znajduje się nad brzegiem morza. Klasztor powstał w XV wieku jako schronienie dla żeglarzy, a aktualnie sami możemy się w nim schować przed palącym słońcem, zwiedzając znajdujące się tam muzeum. Wśród zbiorów znajdziemy obrazy, morskie mapy, monety, książki, archiwalne dokumenty itp. Najchętniej oglądanymi eksponatami jest obraz „Ostatnia Wieczerza” weneckiego malarza Matteo Ponzone oraz Atlas Ptolemeusza z 1524 roku.

 

 

Stari Grad – Stare Miasto

 

Stari Grand jest najstarszym miastem na wyspie Hvar, jego początki sięgają aż IV wieku przed naszą erą, a pierwszą osadę założyli Grecy, do tej pory możemy podziwiać piękną zabytkową architekturę tego miasta. W Stari Grand znajduje się główny port promowy dla statków, a okoliczne tereny słyną z uprawy oliwek i winorośli.

 

 

Tvrdalj Petra Hektorovića

 

Tvrdalj Castle znajduje się w Stari Grad i jest jego najsłynniejszym zabytkiem. Ten renesansowy budynek został zaprojektowany przez poetę Petar Hektorović w XV wieku, służył jako twierdza, pałac i letnia rezydencja. Zewnętrzna fasada budynku chroni go przed atakiem, znów wnętrze potrafi zaskoczyć, na dziedzińcu znajduje się wyjątkowy staw z rybami, który jest główną atrakcją tego miejsca, równie piękny jest ogród pełen zieleni z patio i miejscem na relaks.

Atrakcje Hvar

 

Wyspa Hvar zachwyci nas licznymi plażami piaszczysto-żwirowymi oraz portami znajdującymi się tuż przy nich.  Spacerując nabrzeżną promenadą Riva możemy wsłuchać się w szum morza, podziwiać piękny krajobraz, zabytki architektury, sztuki oraz zobaczyć ważne pomniki historyczne dla mieszkańców Hvaru. Można również odpocząć w nabrzeżnej restauracji, kawiarni czy galerii. Dla osób ceniących aktywne spędzanie czasu ciekawym doświadczeniem będzie nurkowanie w okolicy miasta Hvar, gdzie można zobaczyć rafy. Na wyspie również znajduje się sporo tras wspinaczkowych, można wspinać się tuż nad taflą morza, główna baza wspinaczkowa znajduje się w Sveta Nedilja.

 

 

Lawenda

 

Uprawa lawendy na wyspie Hvar rozpoczęła się początkiem XX wieku, niestety lata jej świetlności nie trwały zbyt długo ze względu na liczne pożary w latach 80-tych które zniszczyły aż 95% upraw przez co większość mieszkańców zaczęła zajmować się turystyką. Najwięcej lawendowych pól znajduje się w małej wiosce u podnóży hvarskich gór Velo Grablje gdzie co roku na przełomie czerwca i lipca odbywa się Festiwal Lawendy, podczas którego mamy możliwość zwiedzenia lawendowych pól, zakupienia na lokalnych straganach wyrobów z lawendy oraz pamiątek. Podczas festiwalu warto się udać do Muzeum lawendy w którym znajdują się liczne maszyny i narzędzia, które dawniej służyły mieszkańcom do zbiorów i obróbki lawendy oraz innych roślin leczniczych. Na Festiwalu Lawendy nie może zabraknąć również destylacji olejku lawendowego, trwa ona kilka godzin, a po zakończeniu możemy powąchać świeży lawendowy olejek.

Najnowsze oferty

Blog