Chorwacja położona jest w południowo – wschodniej Europie. Charakteryzuje się zróżnicowaniem geograficznym. Wyróżnia się ona wyżynami w pobliżu Adriatyku, niskimi górami, płaskimi równinami oraz mnogością wysp. Według dostępnych danych w 2020 roku Chorwację zamieszkiwało 4,047 miliona ludzi. Do jej najludniejszych miast zalicza się: Zagrzeb, Split, Rijekę, Osijek oraz Zadar.
Zagrzeb – największe miasto i stolica Chorwacji
Zagrzeb jest stolicą Chorwacji i jednocześnie jej najludniejszym miastem. Obecnie liczy ponad 800 tysięcy mieszkańców. Leży w centralnej kontynentalnej części kraju, na północnym brzegu rzeki Sawy, u podnóża pasma gór Medvednicy. Zagrzeb jest samodzielnym okręgiem administracyjnym. Stanowi komunikacyjne, naukowe, gospodarcze, administracyjne i kulturalne centrum Chorwacji. Większość mieszkańców stanowią Chorwaci, natomiast wśród mniejszości narodowych wyróżnia się tutaj Serbów, Boszniaków, Albańczyków, Romów oraz Słoweńców. Z kolei największymi dzielnicami tego miasta są: Trešnjevka, Novi Zagreb oraz Dubrava. Zagrzeb bogaty jest w różnorodne zabytki – na przykład historyczne dzielnice: Gornji Grad, Kaptol i Donji Grad oraz wybitną architekturę – od baroku po współczesne budownictwo.
Split – elegancja i historia
Split jest drugim pod względem liczby ludności miastem w Chorwacji. Położony jest w Dalmacji, na niewielkim półwyspie nad morzem Adriatyckim. Jest on ważnym ośrodkiem przemysłowym i komunikacyjnym. Znajduje się w nim między innymi port lotniczy, terminal promowy, dworzec kolejowy. Mieszkańcy tego miasta wyróżniają się urodą oraz elegancją. Są szczupli, wysocy i charakteryzują się czarnymi włosami oraz oczami. Największą atrakcją Splitu jest rzymski Pałac Dioklecjana, który mieści się w samym centrum miasta. Zbudowany on został w latach 295 – 305. Jest to rozległy kompleks pełen architektury gotyckiej i renesansowej. Oprócz marmurowych posadzek, rzeźb i wybitnych budynków ze sklepami, kawiarniami i barami, w pałacu znajdują się również takie zabytki jak Świątynia Jowisza, Katedra Świętego Duje, oryginalne dwie egipskie rzeźby Sfinksa czy plac Peristil. Warto też wspomnieć o pięknej promenadzie portowej w otoczeniu restauracji i palm, targu Green Market, pobliskim wzgórzu Marjan i wyjątkowej plaży Bacvice.
Rijeka – ośrodek przemysłowy i największy port handlowy
Kolejnym miastem pod względem liczby ludności jest Rijeka. To miasto znajduje się w północno – zachodniej części Chorwacji i jest stolicą żupanii primorsko – gorskiej. Położone jest ono na wzgórzach u podnóża Risnjak, nad Zatoką Rijecką Morza Adriatyckiego. Rijeka jest ośrodkiem oświatowym, przemysłowym i największym chorwackim portem handlowym, rybackim oraz tranzytowym. Znajduje się tu też między innymi rafineria, port lotniczy, szkoły wyższe, muzea. Warto wspomnieć, że Rijeka w 2020 roku była Europejską Stolicą Kultury. Wśród jej najważniejszych zabytków wyróżnia się: średniowieczny kościół Najświętszej Maryi Panny, klasztor Augustianów, barokowy kościół świętego Hieronima, czy katedrę świętego Wita.
Osijek – ośrodek kulturalny, akademicki i przemysłowy
Osijek znajduje się we wschodniej części Chorwacji. Leży on nad rzeką Drawą, w historycznej Slawonii. Jest znaczącym ośrodkiem kulturalnym, akademickim – wyróżnić można Uniwersytet Josipa Juraja Strossmayera, przemysłowym – liczne zakłady petrochemiczne, produkcyjne: mebli, zapałek, maszyn rolniczych. Osijek jest także ważnym węzłem kolejowym oraz drogowym. Znajdują się tutaj muzea, budowle sakralne z XVIII i XIX wieku, budowle świeckie. Jednak najpopularniejszą częścią tego miasta jest barokowe Stare Miasto, które nazywane jest twierdzą, gdyż otoczone jest obronnym murem.
Zadar – niezapomniane zachody słońca i „mały Rzym”
Do jednego z najludniejszych miast Chorwacji zalicza się także Zadar. Położony jest w północnej Dalmacji, nad Morzem Adriatyckim. Jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, przemysłowym, akademickim oraz kulturalnym. Znajduje się tu port rybacki i handlowy, port lotniczy, stocznia. Do najciekawszych zabytków Zadaru zalicza się między innymi Rzymskie Forum z ruinami budowli rzymskich, XII wieczną romańską Katedrę świętej Anastazji, przedromański Kościół świętego Donata, kościół Najświętszej Maryi Panny z dzwonnicą z 1105 roku. Warte uwagi są także piękne zachody słońca, Morskie Organy – betonowa konstrukcja zbudowana na brzegu, która pod wpływem morskich fal wydobywa dźwięki, oraz Uniwersytet w Zadarze, który jest jednym z najstarszych w całej Europie.