telefon
+48 532 626 333
strzałka w lewo

powrót do listy aktualności

Podział administracyjny Chorwacji

Chorwacja leży nad Morzem Adriatyckim, na pograniczu Europy Południowej i Środkowej. Graniczy z Bośnia i Hercegowiną, Czarnogórą, Serbią, Węgrami oraz Słowenią. Pod względem administracyjnym składa się ona z 20 żupanii i jednego wydzielonego miasta – Zagrzebia, które jest jej stolicą.

 

 

Zagrzeb – jednostka administracyjna

 

Zagrzeb (chorw. Zagreb) jest nie tylko stolicą Chorwacji, ale i jej największym miastem. Stanowi ono samodzielną jednostkę administracyjną na prawach żupanii. Dodatkowo jest także stolicą żupanii zagrzebskiej, która je otacza. Zagrzeb zamieszkuje około 804 tysięcy mieszkańców, a jego powierzchnia wynosi 641 km². Miasto historycznie wywodzi się od osad Gradec i Kaptol, które leżą na sąsiadujących ze sobą wzgórzach. Współcześnie jest to gospodarcze, administracyjne, kulturalne, naukowe oraz komunikacyjne centrum Chorwacji. Co więcej, biorąc pod uwagę położenie, jak i kulturę Zagrzebia, zalicza się go do miast Europy Środkowej.

 

 

Okręgi administracyjne w Chorwacji

 

Poza wydzielonym miastem Zagrzebiem Chorwacja dzieli się na 20 okręgów administracyjnych nazywanych żupaniami. Pierwsze wzmianki o takim podziale pochodzą z X wieku, z czego 8 z obecnych żupanii znajduje się w roczniku statystycznym z roku 1874.

 

Oto lista aktualnych okręgów z określeniem ich położenia, powierzchni oraz stolicy:

 

Żupania bielowarsko bilogorska (chorw. Bjelovarsko bilogorska županija) – znajduje się w środkowej Chorwacji, powierzchnia: 2652 km², stolica: Bjelovar.

 

Żupania brodzko posawska (chorw. Brodsko posavska županija) – leży w południowej Slawonii, powierzchnia: 2030 km², stolica: Slavonski Brod.

 

Żupania dubrownicko neretwiańska (chorw. Dubrovačko neretvanska županija) – jako jedyna graniczy z Czarnogórą, jest najdalej wysunięta na południe, powierzchnia: 1781 km², stolica: Dubrownik.

 

Żupania istryjska (chorw. Istarska županija) – znajduje się w zachodniej części kraju, na półwyspie Istria, powierzchnia 2820 km², stolica: Pazin.

 

Żupania karlowacka (chorw. Karlovačka županija) – leży w środkowej części kraju, powierzchnia: 3626 km², stolica: Karlovac.

 

Żupania kopriwnicko kriżewczyńska (chorw. Koprivničko križevačka županija) – znajduje się w północnej części Chorwacji, powierzchnia: 1748 km², stolica: Koprivnica.

Żupania krapińsko zagorska (chorw. Krapinsko zagorska županija) – położona jest w północnej części Chorwacji, powierzchnia: 1229 km², stolica: Krapina.

 

Żupania licko seńska (chorw. Ličko senjska županija) – znajduje się w środkowej części kraju, powierzchnia: 5353 km², stolica: Gospić.

 

Żupania medzimurska (chorw. Međimurska županija) – jest ona najbardziej wysunięta na północ, powierzchnia: 729 km², stolica: Čakovec.

 

Żupania osijecko barańska (chorw. Osječko baranjska županija) leży w północno wschodniej Baranii i Slawonii, powierzchnia: 4155 km², stolica: Osijek.

 

Żupania pożedzko slawońska (po chorwacku Požeško slavonska županija) położona w środkowej Slawonii, powierzchnia: 1823 km², stolica: Požega.

 

Żupania primorsko gorska (chorw. Primorsko goranska županija) – znajduje się w zachodniej Chorwacji, powierzchnia: 3588 km², stolica: Rijeka.

 

Żupania sisacko moslawińska (chorw. Sisačko moslavačka županija) – leży w środkowej części Chorwacji, powierzchnia: 4468 km², stolica: Sisak.

 

Żupania splicko dalmatyńska (chorw. Splitsko dalmatinska županija) – położona w południowej Chorwacji, powierzchnia 4540 km², stolica: Split.

 

Żupania szybenicko knińska (chorw. Šibensko kninska županija) – znajduje się w środkowo południowej Chorwacji, powierzchnia: 2984 km², stolica: Szybenik.

 

Żupania varażdińska (chorw. Varaždinska županija) – leży w północnej części Chorwacji, powierzchnia: 1262 km², stolica: Varaždin.

 

Żupania virowiticko podrawska (chorw. Virovitičko podravska županija) położona w północnej Slawonii, powierzchnia: 2024 km², stolica: Virovitica.

 

Żupania vukowarsko srijemska (chorw. Vukovarsko srijemska županija) – znajduje się we wschodniej części Chorwacji, powierzchnia: 2454 km², stolica: Vukovar.

Dubrownik | Podział administracyjny Chorwacji

Żupania zadarska (chorw. Zadarska županija) – leży w północnej Dalmacji, powierzchnia: 3646 km², stolica: Zadar.

 

Żupania zagrzebska (chorw. Zagrebačka županija) – położona w środkowej części Chorwacji, powierzchnia: 3060 km², stolica: Zagrzeb.

 

Żupanie różnią się ze sobą między innymi powierzchnią, ale każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa oraz warta odwiedzenia, czy nawet zamieszkania.

Najnowsze oferty

Blog